Viskas ką reikia žinoti apie šiltnamio temperatūrą ir šviesą
Temperatūra
Kalbant apie temperatūrą, tikslas šiltnamyje yra palaikyti optimalią temperatūrą prižiūrimiems augalams viduje. Dienos ir nakties temperatūros stebėjimas padės nustatyti, kokie naudojami šildymo būdai geriausiai veikia ir kokių rūšių augalus reikėtų sodinti priklausomai nuo šiltnamio klimato. Trys labiausiai paplitusios šiltnamio aplinkos kontrolės priemonės įrenginiai yra:
Termostatas automtiškai reguliuoja šildymo sistemą pagal nustatytą temperatūrą.
• Mechaninis termostatas: nors ir nėra toks tikslus kaip skaitmeninis termostatas, paprastas mechaninis termostatas gali būti naudojamas šildymo ir vėdinimo įrangai eksploatuoti.
• Skaitmeninis termostatas: gali būti naudojami daugiapakopiai skaitmeniniai termostatai. Jie gali valdyti kelis šildymo ir vėdinimo prietaisus. Pasirinkus norimą temperatūra sistema įjungs ir išjungs vėsinimo ar šildymo įrangą taip išlaikydama optimalią temperatūrą atitinkamu metu.
• Kompiuteriu valdomos sistemos: galima naudoti kartu su aplinkos jutikliais ir valdyti visus šildymo ir vėsinimo aspektus. Taip pat galima stebėti anglies dioksido (CO2) lygį šiltnamyje ir atitinkamai jį reguliuoti.
Vėdinimas ir vėsinimas
Kadangi šiltnamių pagrindinė paskirtis yra surinkti kuo daugiau saulės šilumos, karštesniu oru jie gali perkaisti. Perkaitimas gali paveikti arba visiškai nužudyti augalus. Kartais tiesiog pakanka atidaryti duris ir langus ir natūralus vėdinimas padeda kontroliuoti šiltnamio temperatūrą ir drėgmę. Tačiau toks metodas gali pritraukti kenkėjų ir ligų į šiltnamį.
HAF tipo ventiliatorius naudojamas pramoniniame šiltnamyje.
Elektriniai ventiliatoriai yra naudingi norint padidinti oro srautą ir atvėsinti šiltnamį. Horizontalūs oro srauto ventiliatoriai (HAF) naudojami orui cirkuliuoti šiltnamio viduje. Jie padės tolygiai paskirstyti šilumą ir sumažinti kondensatą ant augalų lapų, kuris gali sukelti ligas. Didesniuose šiltnamiuose galima naudoti ant šiltnamio galų montuojamus ventiliatorius. Jie yra pakankamai dideli, kad sukeistų visą šiltnamyje esantį oro kiekį su lauko oru.
Šešėlinis tinklas naudojamas siekiant sumažinti saulės šviesos intensyvumą.
Nenorint investuoti į ventiliatorius galima pasirinkti neelektrinį variantą – šešėlinį tinklą. Tai yra austa medžiaga, kuria galima uždengti vidines šiltnamio dalis, taip užtikrinant vėsinantį šešėlį. Šešėlinį audinį galima įsigyti įvairių tankių, taip puikiai pritaikant atitinkamai šiltnamio dangai ir saulės kiekiui.
Šildymas
Nors šiltnamio dengimo medžiagos yra efektyvios konversijos priemonės saulės spinduliams paversti šiluma, jos taip pat išleidžia daug šilumos į išorę, kadangi jos nėra ypač geri šilumos izoliatoriai. Priklausomai nuo jūsų vietos, tai gali sukelti priežiūros ir pastovaus klimato išlaikymo problemų, kai nešviečia saulė, o lauke šalta.
Cirkuliacinė hidraulinė šildymo sistema skirta sušildyti žemę.
Šiltnamio šildymas gali suteikti augalams reikalingą šilumą šaltais laikotarpiais, kuomet lauko temperatūra yra žemesnė. Šiltnamiams šiluma gali būti tiekiama per elektrinius karšto oro šildytuvus su ventiliatoriais (dažniausiai naudojami), šilumą spinduliuojančios hidraulinės (vandens cirkuliacijos pagrindu) sistemos. Šios sistemos montuojamos ant žemės arba ant auginimo lysvių. Turint komposto dėžę šiltnamyje taip padės su temperatūros išlaikymu šaltesniu laikotarpiu.
Vandens talpos šiltnamyje skirtos išlaikyti aukštesnę temperatūrą naktį.
Norint išlaikyti aukštesnę šiltnamio temperatūrą vasaros metu galima naudoti įvairias vandens talpas pripildytas vandens. Vanduo per dieną įkaista, o naktį vėsdamas išspinduliuoja šilumą į orą taip išlaikydamas aukštesnę šiltnamio temperatūra. Rekomenduojama vandens talpas nudažyti juodai, tam, kad jos surinktų didžiausią įmanomą kiekį šilumos per dieną. GRAAS iRigator nuolatos matuoja šiltnamio temperatūrą, tad sekti, suprasti ir reguliuoti šiltnamio klimatą su GRAAS automatine laistymo sistema yra dar lengviau.
Apšvietimas
Visiems augalams reikalinga šviesa fotosintezei – augalo procesui, kuris šviesą, deguonį ir vandenį paverčia angliavandeniais (energija). Augalams reikia šios energijos, kad galėtų augti, žydėti ir išauginti sėklas. Šiltnamiai yra sukurti taip, kad augalai gautų kuo daugiau natūralios šviesos. Kuo daugiau šviesos augalas gaus, tuo geresnis derlius. Tačiau augalai gali nukentėti jei šviesa yra per intensyvi, per maža, arba jei šviesos gaunama per trumpai.Kuomet natūralios šviesos kiekis per dieną yra mažas, papildomas apšvietimas gali padėti augalams gauti tinkamą šviesos kiekį. Papildomas apšvietimas suteikia galimybę kontroliuoti šviesos kokybę bei intensyvumą. Tai ypač naudinga trumpesnėmis dienoms pavasarį ar rudenį, arba esant debesuotam oru. Be to, laikui einant keičiantis dienos šviesos kiekiui, keičiasi ir augalų poreikis.

Pilno spektro LED lempos naudojamos daigams prieš augalus perkeliant į šiltnamį.
Automatinio apšvietimo laikmačio naudojimas gali padėti užtikrinti, kad augalams tiekiamas tinkamas šviesos kiekis. Tokie laikmačiai gali būti naudingi anksti ryte ir vakare, saulei leidžiantis ar jau nusileidus. Be to, automatiniai laikmačiai taupo energiją ir prailgina lempučių tarnavimo laiką.
Apšvietimui naudojamos įvairios lemputės. Jos pasirenkamos atitinkamai pagal poreikį ir biudžetą. Plačiau dažniausiai naudojamus lempučių tipus apžvelgiame šiame straipsnyje.
Apibendrinus
Taigi, norint užtikrinti idealų šiltnamio klimatą ir siekiant sukurti idealias sąlygas augalams augti vertėtų atsižvelgti į šiuos faktus:1. Vėdinimas ir vėsinimas: būtini šiltnamio temperatūros ir drėgmės kontrolės metodai. Natūralus vėdinimas yra paprasčiausias būdas, bet gali atnešti kenkėjų ir ligų, todėl verta apsvarstyti mechaninių ventiliatorių, šešėlinių tinklų, ar automatizuotų sistemų naudojimą, kurios padėtų sumažinti perkaitimo riziką ir užtikrintų optimalias sąlygas augalams.
2. Šildymas: šiltnamiai praranda daug šilumos, todėl šaltuoju metų laiku gali reikėti papildomo šildymo. Šiltnamio šildymas gali būti įvairus: elektriniai šildytuvai, hidraulinės sistemos ar netgi komposto naudojimas. Taip pat naudinga naudoti vandens talpas, kurios kaupia šilumą dieną ir atiduoda ją naktį.
3. Apšvietimas: augalams reikalinga šviesa fotosintezei, o šiltnamiai yra sukurti maksimaliai išnaudoti ir perteikti natūralią šviesą. Tačiau, esant nepakankamai saulės šviesai, papildomas dirbtinis apšvietimas yra būtinas. Automatiniai laikmačiai apšvietimui yra efektyvus būdas užtikrinti nuoseklų ir taupų šviesos tiekimą.
Bendras šių priemonių naudojimas padeda optimizuoti šiltnamio aplinką, užtikrinti augalų sveikatą ir produktyvumą bei efektyviai išnaudoti išteklius.
1 komentaras